منو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

BPA چیست؟ و در چه ظرف هایی وجود دارد؟

BPA چیست؟ و در چه ظرف هایی وجود دارد؟

احتمالا هنگام خرید ظروف پلاستیکی BPA-free مواجه شده اید. آیا تاکنون این سوال برای شما پیش آمده است که BPA چیست و چرا برای یک ظرف پلاستیکی نداشتن آن امتیاز است؟ خواندن مقاله زیر به شما کمک می کند که دانش خود را در مورد انواع ظروف پلاستیکی و کاربرد هر کدام از آنها بالا ببرید.

بیس فنول Bisphenol A) A یا به اختصار BPA) یک ماده شیمیایی صنعتی است که از سال ۱۹۶۰ برای تولید انواع پلاستیک ها و رزین ها مورد استفاده قرار می گیرد. BPA در پلاستیک های پلی کربناتی و رزین های اپوکسی یافت می شود. پلاستیک های پلی کربناتی برای تولید ظروف و محفظه های پلاستیکی نگهدارنده مایعات (مانند بطری های آب معدنی)، مواد غذایی و محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

رزین های اپوکسی هم برای روکش کردن سطوح داخلی ظرف کنسرو و قسمت بالای بطری ها مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از کامپوزیت ها و مواد پر کننده دندان نیز دارای BPA هستند. مطالعات نشان داده است که BPA اثرات مخرب بر سلامت دارد. بعلاوه این اثرات مخرب در نوزادان و کودکان بیشتر است.

اگر نگران در معرض قرار گرفتن BPA هستید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

به دنبال محصولاتی باشید که فاقد بی پی ا (BPA-free)  هستند.

این محصولات دارای برچسب فاقد بی پی ا یا BPA-free هستند. در صورتی که این برچسب بر روی محصولات وجود نداشت، دقت کنید که ممکن است این محصول دارای BPA باشد.

مصرف غذاهای کنسرو شده را کاهش دهید.

زیرا اغلب ظرف های کنسرو شده حاوی رزین BPAدار هستند.

ظروف پلاستیکی را حرارت ندهید.

قرار دادن ظروف پلاستیکی پلی کربناتی در ماکروفر و یا قرار دادن آن ها در ماشین ظرفشویی می تواند باعث آسیب دیدن ظروف پلاستیکی و ورود BPA به درون مواد غذایی شود. برای گرم کردن مواد غذایی از شیشه، پورسلین و یا ظروف استیل به جای ظروف پلاستیکی استفاده کنید.

انواع وسایل پلاستیکی سالم را انتخاب کنید تا خود را در معرض ماده سمی BPA قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *