منو

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

راهنمای گام به گام نظافت یخچال

به دلیل نگه داری مواد خوراکی داخل یخچال باید به بهداشت آن هم توجه خاصی داشت.میز تلویزیون را با یک دستمال کشیدن ساده میشود تمیز کرد. اما این مورد برای یخچال شاید در برخی موارد حتی سلامتی ما را هم به خطر بندازد.ما شیوه انجام این کار به صورت ایمن را قدم به قدم برای شما بازگو خواهیم کرد.قبل از شروع یادتان نرود یخچال را خاموش و سپس از برق جدا کنید.

مراحل کار بدین صورت است

 • از برق کشیدن یخچال
 • خروج مواد غذایی داخل از داخل یخچال
 • بیرون آوردن قفسه ها
 • شستشو و ضد عفونی کردن کشو ها
 • حصول اطمینان از آب شدن کامل برفک ها
 • تمیز کردن داخل و دیواره های بیرونی یخچال
 • تمیز کردن واشرها
 • تمیز کردن بطریها قبل از گذاشتن مجدد داخل یخچال
 • چیدن دوباره قفس ها و مواد عذایی داخل یخچال
 • اتصال مجدد به برق

حالا در پایین هر مرحله ای که نیاز به توضیح دارد رو خدمتتون توضیح می دهیم.

تميز كردن يخچال با جوش شيرين و سرکه

 • تمام مواد غذایی را از داخل یخچال خارج کنید

برای شروع باید همه مواد موجود در یخچال رو خارج کنید.اگر در یخچال محصول تاریخ گذشته ای دارید. اصلا درنگ نکنید و سریعا آنها را جدا و در کیسه ای سربسته گذاشته و سپس در سطل زباله بندازید.سعی کنید مابقی وسایل رو روی کابینت یا سینک ظرفشویی یا هر جایی که مسقیم با زمین در ارتباط نیست بزارید چرا که این مواد بر روی زمین می توانند. گرد و غبار یا حتی میکروب جذب کنند.مواد حساس مانند شیر ، گوشت و اقلامی مشابه رو در کاسه ای گذاشته و چند تکه یخ کنار آنها بگذارید تا در زمان تمیز کردن یخچال در هوای اتاق دچار آسیب نشوند.

پیشنهاد می کنیم اگر در تابستان دارید یخچال خود را تمیز می کنید جهت جلوگیری از فساد مواد غذایی حتما کولر گازی یا کولر آبی خود را روشن کنید.

 • بیرون آوردن قفسه ها

شرکت های تولید کننده یخچال قفسه ها و طبقات را به گونه ای طراحی می کنند. که بتوان آنها را از یخچال بیرون آورد. بنابراین در سومین مرحله شما این قفسه های را به آرامی از یخچال خارج کنید. البته اگر شما زمان کافی برای تمیز کردن یخچال در اختیار ندارید. می توانید از خارج کردن تمام قفسه ها صرف نظر کنید و تنها آنهایی که خیلی کثیف هستند را خارج نمایید. برای بقیه می توانید از یک دستمال مرطوب برای تمیز کردن آنها استفاده کنید. اما از آنجا که خارج کردن و دوباره سر جای خود قرار دادن قفسه ها بسیار راحت است. لذا پیشنهاد می کنیم که همه قفسه های را بیرون بیاورید.

 • شستشو و ضد عفونی کردن قفسه ها

در مرحله چهارم شما می توانید این قفسه ها و کشوها را که خارج کرده اید را شستشو دهید. پیشنهاد می کنیم از مواد شوینده برای شستشوی آنها استفاده نمایید تا به خوبی ضدعفونی شوند. برخی از آنها به دلیل اندازه مناسبی که دارند قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را دارند لذا اگر امکان پذیر بود آنها را درون ظرفشویی بگذارید. در هنگام شستشو چندین نکته را رعایت کنید.اول اینکه بلافاصله آنها را زیر شیر آب داغ قرار ندهید چون شوک های دمایی ممکن است به آنها آسیب برساند.

دوم اینکه قبل از هرگونه شستشویی آنها را بیرون یخچال برای ده دقیقه بگذارید تا دمای قفسه ها با دمای آشپزخانه متناسب شد. اگر قفسه های شیشه ای دارای لکه های سخت هستند شما می توانید از ترکیب آب آمونیاک و آب معمولی استفاده کنید به نسبت 1 به 5 که این کار به راحتی سخت ترین لکه ها را نیز حذف می کند.

 • تمیز گردن دیواره ها

شما می توانید برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن دیواره های داخلی و خارجی یخچال و نیز قفسه ها و طبقاتی که قابلیت جداشدن ندارند از یک دستمال خیس استفاده کنید. اجازه ندهید کوچکترین لکه ای در یخچال شما باقی بماند و به طور کامل آنها را تمیز کنید. شاید لکه هایی باشند که به سختی تمیز شوند و اگر بخواهید که به طور کامل داخل یخچال خود را ضد عفونی کنید احتمالا دوست ندارید که از مواد شوینده مانند صابون و ریکا استفاده کنید. چرا که ممکن است مواد غذایی شما بوی مواد شوینده را به خود بگیرد.

اما ما دو روش را به شما پیشنهاد می کنیم که هم به خوبی لکه ها را از بین می برد و ضد عفونی می کند. و هم اینکه هیچ بویی یخچال شما را فرا نمی گیرد. می توانید از ۲  قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۱ فنجان آب گرم و یا ۱  فنجان سرکه سیب به همراه ۳ فنجان آب گرم استفاده کنید. یک دستمال را داخل این محلول ها بگذارید. تا کاملا مرطوب شود و سپس دستمال را به دیواره ها بکشید. اگر فکر می کنید که لکه ها بسیار سفت و سخت هستند می توانید از خمیر دندان برای آنها استفاده کنید چرا که خمیر دندان به خوبی آنها را از بین می برد.

 • تمیز کردن واشرها

برای تمیز کردن واشرهای درب یخچال لازم است بسیار دقت کنید و از هر محلولی برای تمیز کردن آنها استفاده نکنید چرا که احتمال خراب شدن آنها بسیار زیاد است. برای این کار شما می توانید از محلول ترکیب ½ آب و ½ سرکه استفاده نمایید و این محلول هم به خوبی واشرها را تمیز می نماید و هم اینکه از خراب شدن آنها جلوگیری می نماید.

 • تمیز کردن بطری ها و شیشه هایی حاوی مواد غذایی

تمیز کردن بطری ها و شیشه هایی که مواد غذایی در آنها نگهداری شده اند بسیار آسان است. شما می توانید از یک دستمال مرطوب با آب معمولی استفاده نمایید. اگر این هفت تا روش را به خوبی برای تمیز کردن یخچال به کار ببرید. مطمئن باشید که یخچال شما به طور کامل تمیز و بهداشتی خواهد شد.

خوب کار تمیز کردن یخچال شما به پایان رسیده بهتر است چند دقیقه ای صبر کنید. تا اگر هنوز در داخل یخچال به دلیل تمیز کردن رطوبتی دارد کامل خشک شود.بیشتر منتظر نمانید تا گرد و غبار داخل وارد فضای داخلی یخچال نشود و درب آن را ببندید.اگر قفسه ها هم کامل خشک شدند آنها را سر جای خود گذاشته مواد غذایی رو به صورت مرتب داخل یخچال بچینید سپس آن را دوباره به برق بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *